Наші послуги

Присвоєння кадастрового номера

Земельні ресурси України

Земля в Україні може перебувати у державній, комунальній або приватній власності, а також належати фізичним та юридичним особам. В залежності від розташування і цінності грунтів, може мати різне цільове призначення. Ринку сільськогосподарських угідь і промислових територій поки немає, але паї можна передавати у спадок, промислові майданчики брати в довгострокову оренду, а ділянки в межах населених пунктів – приватизовувати, обмінювати, купувати і продавати. Щоб в процесі експлуатації не виникало майнових або податкових спорів, державою ведеться облік землі, і видаються інформаційні довідки з державного реєстру про право власності чи право користування.

 

Запровадження національної кадастрової системи і її глобальне значення

Володіння землею – одне з найдавніших прав власності. Публічне підтвердження цього права здійснювалося доступними в різні часи способами:

  • Прив'язкою до відомих орієнтирів;
  • Карбами на деревах, парканами, віхами і межовими смугами;
  • Записами в архівах населених пунктів і країн.

Але поки люди не створили єдину систему координат для всієї планети і точні карти, постійно виникали земельні спори щодо меж ділянок.

До розпаду СРСР існував Державний Земельний Кадастр, який вів облік всіх видів земель країни. Його положення діяли і в перші роки незалежності України. Але де-юре не володіли землями, а користувалися. Постановою Верховної Ради «Про земельну реформу» 1990 року був даний старт безоплатної приватизації земель, що перебувають у користуванні фізичних та юридичних осіб. Планувалося завершити процес до кінця 1994, потім – 2000. По закінченні цього терміну змінилися умови оформлення прав на землю.

 

У 2011 році було створено Державне агентство земельних ресурсів України. У 2013 інформація щодо власності на землю стала загальнодоступною, з'явилася перша публічна кадастрова карта України. У вересні 2014 року агентство було реорганізовано в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» (Держгеокадастр). На їх сайті можна знайти відомості про власників та цільове призначення землі в будь-якій точці країни. Робота служби є доступною для громадського контролю, що зменшує ризик виникнення корупційних схем.

 

Про публічна кадастрову карту

Зараз, щоб купити або продати дачу, оформити спадщину на пай чи бабусин будинок, орендувати майданчик для ведення бізнесу, необхідно правильно оформити весь пакет документів. До їх складу входить Державний акт на землю, на звороті якого є план і вказаний кадастровий номер земельної ділянки в Україні. Це 19-значне число, яке присвоєне ділянці в Держгеокадасті. Держакти, отримані до 2004 року (рожевого кольору), хоч і є законним підтвердженням вашого права власності, однак деякі кадастрові номери не внесено до реєстру або взагалі відсутні. Ці документи потребують переоформлення. Виняток – акти, видані в Києві, їх внесли в кадастр автоматично.

На сайті державної служби у вільному доступі є карта України з нанесеними межами областей, районів і населених пунктів. По ній можна знайти інформацію про власників та розміри, ґрунти і цільове призначення, обмеження на використання земельних ділянок або помилки при проведенні вимірів.

Як користуватися кадастровою картою

Знайти потрібну для вас ділянку на кадастровій карті можна двома способами:

  1. Ввести в поле пошуку наявний номер, присвоєний після 2004р;
  2. Вибрати зліва зі списку населених пунктів потрібний і діяти вручну.

 

У першому випадку карта буде автоматично відцентрована на зазначеній земельній ділянці. У другому - доведеться повозитися, рухаючи карту, застосовуючи шари і змінюючи масштаб, поки не знайдете знайомі орієнтири.

Шари виставляються галочками у списку, який відкривається клацанням мишки на кнопку в правому верхньому куті. У переліку можна знайти фотоплани з нанесеними кордонами, карти Гугл, карти ґрунтів та інші. Масштаб змінюється прокручуванням коліщатка на мишці.

 

Клікнувши в будь-якому місці карти – на ділянці або  на «білій плямі» – через кілька секунд отримаєте спливаюче вікно. У ньому дана інформація про кадастровий номер (якщо присвоєний) та тип власності (приватна, комунальна, державна), площу (у гектарах), цільове призначення, район, область. Але інформацію про власника можна отримати, тільки авторизувавшись на сайті і відправивши запит.

 

Якщо земля не приватизована – позначка «Ділянка» відсутня. Це відноситься і до старих актів приватизації. Можливі відмітки «Заявка». В межах населеного пункту буде показаний код КОАТУУ.

 

Можливі проблеми у використанні

При всій точності системи координат і комп'ютерних технологій, карта Держгеокадастра може показувати неправильну інформацію. Це буває рідко, але все ж. В числі найпоширеніших проблем:

  • При введенні правильного кадастрового номера ділянка не знайдений;
  • Система показує неправильне розташування;
  • Розмір або орієнтація ділянки наводяться з помилками;
  • Накладення меж сусідніх ділянок.

Виявивши таке, власник може звернутися в службу для внесення коригувань. Для цього на сайті існує «Зворотній зв'язок». Заповніть форму із зазначенням реквізитів і опишіть проблему. Від фізичних осіб буде потрібно паспорт, ідентифікаційний код і номер акта на право власності, від юридичних осіб – дані про реєстрацію юрособи та право на вказану земельну ділянку. Строки виправлення помилок різні, але без уваги заявки не залишаються.

 

Тим, кому необхідні детальні консультації з вищеописаним питань або послуги з оформлення земельних ділянок, готові допомогти фахівці нашої фірми.